Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/melodyfair-japan.com/includes/menu.inc).

Dziecko vs. telewizor – jak wybierać treści oglądane przez pociechy w wolnym czasie?

Odruchowe oglądanie telewizji to jedna z najpopularniejszych form pożytkowania czasu wolnego przez większość dzieci w wieku szkolnym. Istnieje więc ryzyko, że na ekranie obserwowanym przez nasze dziecko pojawią się treści, które mogą być dla niego nieodpowiednie. Czy możemy kontrolować treści oglądane przez dzieci?
telewizja
Author: daniel.s
Source: http://www.flickr.com
Godny refleksji wydaje się być fakt, że zdecydowana większość rodziców nie jest świadoma tego, co ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni mieć pewności, czy treści te są przystosowane do ich wieku. Kwestia ta dotyczy coraz większej grupy współczesnych rodziców, którzy są zbyt zapracowani, aby zwracać szczególną uwagę na to, co w wolnym czasie robi ich dziecko. Na ich obronę trzeba przyznać, że niemożliwe jest wychowanie dziecka całkowicie bez udziału telewizji. Najnowocześniejsze technologie otaczają nas ze wszystkich stron, nie dając o sobie zapomnieć i upraszczając nam w znaczącym stopniu życie.

Musimy jednakże kontrolować to, czym zajmuje się nasze dziecko tak, by dany program tv bbc przyczyniał się do jego rozwoju, a nie szkodził mu. Przede wszystkim powinniśmy kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem. Dla dzieci w wieku szkolnym godzina oglądania telewizji co dzień jest w sam raz. Powinniśmy być w tej sprawie stanowczy i nie robić przy tym wyjątków – dziecko powinno rozumieć zasady i przestrzegać je. Istotne są także treści, które telewizja przekazuje dziecku. Najbardziej optymalny program TV dla dziecka to taki, który jednocześnie edukuje je i dostarcza mu rozrywkę. Ułatwienie w dobieraniu prawidłowego programu stanowią dla nas symbole wiekowe umiejscowione w górnym rogu ekranu. Dzięki nim możemy bez problemu stwierdzić, czy dany program nadaje się dla dziecka i czy nie zawiera treści, które mogłyby mu zaszkodzić. Wartym zastosowania sposobem jest również oglądanie telewizji wraz z dzieckiem – dzięki temu będziemy pewni, że ogląda ono właściwe treści.
telewizja
Author: daniel.s
Source: http://www.flickr.com
Ważne jest, żeby nie zabraniać dziecku oglądania telewizji. Wskutek tego mogłoby to być dla niego czymś zabronionym, a co za tym idzie – bardziej fascynującym. Mądre planowanie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji bez wątpienia przyniesie lepsze skutki.